Grand Prix HDH-IAA 2022 - Rimavská Sobota (reportáž)

Máme krásnu zelenú jar, je už (hádam) po kovide - a môžeme chodiť, kam chceme, 3Dčkové lukostrelecké súťaže praskajú vo švíkoch. A počas prvého júnového víkendu 2022 zamierila 3Dčková lukostrelecká komunita do Rimavskej Soboty. Od 3.do 5.júna sa tu konala medzinárodná súťaž Grand Prix HDH IAA. Po štyroch rokoch sa tak vrátila Grand Prix na Slovensko.

Čo je to Grand Prix HDH IAA?

Pre menej znalých - krátka rekapitulácia. Medzinárodná lukostrelecká organizácia HDH-IAA so sídlom v Budapešti vo svojich 3D pravidlách určuje, že sa každý rok môžu konať 3 medzinárodné súťaže Grand Prix. V tomto roku to bolo v apríli GP v Rakúsku, v októbri bude jedno kolo v Zlíne a júnové GPčko sa nám podarilo vybaviť na Slovensku.

Pravidlá GP?

Strieľa sa 2 dni. V sobotu dopoludnia 20 terčov, popoludní 20 terčov. V nedeľu dopoludnia ďalších 20 terčov. Popoludní sa v najsilnejších divíziach strieľa finále na 6 terčov. Strieľa sa na 1 šíp, body sa spočítavajú. Kto má najviac, vyhráva. Je to vlastne formát, ktorý strieľame aj na MSR SLA 3D.

Grand Prix 2022 - v Rimavskej Sobote

Zorganizovať súťaž Grand Prix sa podujal jeden z našich najsilnejších lukostreleckých klubov LK Bašta Rimavská Sobota pod velením ich predsedu Tibora Lévaya. Tibor sa postavil k organizácií naozaj zodpovedne. Všetko vopred premyslel. Od rezervácie ubytovania v Rimavskej Sobote a okolí, cez "vyškolenie" svojho klubového člena za medzinárodného rozhodcu, či brigády v zimnom vyklčovaní priestoru na tréningovej strelnici, nákupe materiálu, zorganizovaní obrovského "ansáblu" ľudí, ktorí pomáhali s organizovaním súťaže.

A čo bolo úžasné? Že boli postavené tri nezávislé trate. Takže každé kolo sme strieľali úplne na inej trati. Takto dajako vyzerali pripravené trate:

Snímka.JPG

Účastníci

Napriek obrovskej snahe zo strany organizátora, i SLA 3D, účasť na GP bola skromnejšia. Zúčastnilo sa na nej 95 účastníkov zo Slovenska, 62 z Maďarska, 8 z Rumunska, 1 z Rakúska a 5 z Česka. Veríme, že sa aj táto medzinárodná súťaž u nás stane postupne populárnejšou s väčšou domácou účasťou. Pretože čo môže byť pre nás lepším porovnaním si svojej výkonnosti pred letnými majstrovstvami sveta, ak nie takáto súťaž?

... naši českí a maďarskí kamaráti

Na druhej strane sme si ako účastníci pochvaľovali, že je to super, ak sme mali možnosť zúčastniť sa na takejto súťaži s menej strelcami, ale o to kvalitnejšími.

Ja osobne som strieľal s Maďarmi TRRB - a musím povedať, že to bola radosť s nimi strieľať, keďže ich nástrely 8,5 - 9 bodov priemer boli veľkou školou, že sa to naozaj dá... Samozrejme v TRRB u nás na Slovensku nik teraz na týchto troch Maďarov nemá dostatočnú výkonnosť. Tak som sa pýtal, že či sa chystajú aj na augustové MS do Slovinska. A odpoveď bola celkom úsmevná: Jasné, ideme všetci traja. A tí dvaja Maďari - ešte silnejší v TRRB, čo sem do Rimavskej Soboty neprišli, idú tiež. Čože? To ide ešte lepšie strieľať? Máme sa v Slovinsku na čo tešiť!

Finále

Na finále sa zúčastnilo 6 najviac obsadených divízií: seniori muži: PBHB, HU, CU, TRLB, TRRB, BB. Bola radosť pozerať sa na finalistov a ich lukostrelecké umenie.

Pre mňa osobne bolo najväčším bojom finále mužov BB, kde pred posledným šípom bol rozdiel 6 bodov medzi maďarským reprezentantom Pap Mihály a našou aktuálnou BBčkárskou vychádzajúcou hviezdou - Tomášom Miklášom. Všetci sme Tomášovi držali palce do konca. Posledný finálový šíp - najskôr Mihály Pap dal 5-ku. A Tomášova odpoveď? Chladnokrvných 12 bodov!!! Tomáš vyhral o 1 bod.

... finálové nástrely BB senior, muži. Tomáš to vyhral posledným výstrelom. Do finále nastupoval s mankom 11 bodov... Ale posledné 3 nástrely 10,10,12 - mu zabezpečili víťazstvo!

Výsledky:

Bola to vydarená súťaž

Môžem povedať, že toto GP-čko bolo organizačne zvládnuté na jednotku s hviezičkou. Tiborova družina sa naozaj činila. Počasie vyšlo, spokojnosť bola zo všetkých strán obrovská. Chválili nielen naši, ale aj zahraniční účastníci.

K vyhodnoteniu Tibor zabezpečil aj vecné ceny od množstva sponzorov, čím len obohatil cenné HDHčkové medaile.

Video-reportáž maďarskej televízie:

(kliknite na obrázok na spustenie videa)

tibor.JPG

Ďakujem ešte raz organizátorom - a najmä Tiborovi Lévayovi za perfektnú organizáciu. Taktiež účastníkom tohto GPčka. Bol to veľmi vydarený 3D lukostrelecký sviatok.

Peter Málek za SLA 3D

Zopár postrehov od organizátora - Tibora Lévaya:

Od októbra sme sa chytili príprav na túto súťaž. Urobili sme až 3 brigády na vyčistenie lúčneho, lesného parkoviska ako aj 80m strelnice. 7 - mesačné prípravy 3 tratí ktoré sme museli pár krát kvôli bezpečnosti prerobiť ako nám pripomienkoval rozhodca HDH IAA - Labonc Csaba.

Človek mieni, osud mení: Počas súťažného víkendu - čo sa dalo, všetko sa pokazilo. Bufetár dal výpoveď (málo súťažiacich), malé nákladné auto sa pokazilo, na štvorkolke odišiel predný náhon, zobrali nám prisľúbené stoly a lavičky (deň detí), Piatkový dážď zničil na bielej trati 5 terčov čo sme v v sobotu cez obed prerobili.

... súťaž zabezpečoval naozaj veľmi široký organizačný tím LK Bašta Rimavská Sobota

Bol som sklamaný z množstva slovenských súťažiacich, rátal som min. 200, že príde. Bol som vysoko spokojný s tými čo prišli, Aj touto cestou im ďakujeme. Bol som vysoko spokojný so sponzormi, či darmi, financiami alebo s inými podporami. Na koniec musím vyzdvihnúť prácu všetkých členov ktorí spravili maximum aby všetko fungovalo čo najlepšie. Nezabúdajme na prácu 3 rozhodcov, pomoci Vánkyho Sebastiána, podpory a pomoci SLA 3D a Petra Máleka!

Ďakujem každému kto prispel k tejto súťaži so svojou účasťou alebo iným spôsobom.

Traja predsedovia: LK Bašta RS (Tibor Lévay), HDH-IAA (Sebastián Vánky), SLA 3D (Peter Málek)

Organizáciu súťaže finančne a materiálne podporila Slovenská lukostrelecká asociácia 3D.